Udział pracowników naukowych z Ukrainy w “Signal Processing Symposium” w Karpaczu

W dn. 25-28.09.2023 r. odbyła się w Karpaczu międzynarodowa konferencja Signal Processing Symposium, którą zorganizowały Politechnika Warszawska, Fundacja Mikrofal i Radiolokacji "MIKON" i Politechnika Wrocławska we współpracy z Polską Akademią Nauk. Dzięki dofinansowaniu NAWA "Solidarni z Ukrainą - Uniwersytety Europejskie" w sympozjum wzięli udział naukowcy i studenci z Ukrainy - 3 osoby z Politechniki Lwowskiej i 3 osoby z Politechniki Kijowskiej.

SPSympo-2023

Uczestnicy konferencji SPSympo-2023 i LXIX Otwartego Seminarium Akustycznego w Karpaczu.
Fot. Materiały organizatorów.

“Signal Processing Symposium” to odbywająca się co dwa lata międzynarodowa konferencja, która gromadzi studentów, badaczy i naukowców reprezentujących szerokie spektrum dyscyplin: informatyki i radioelektroniki, którzy prezentują swoje najnowsze odkrycia i omawiają trendy kształtujące przyszłe kierunki badań. 

Od samego początku konferencja była tworzona przez naukowców z Instytutu Systemów Elektronicznych znajdującego się na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Fundacja MIKON organizowała tę konferencję po raz czwarty. Współorganizatorem tegorocznej edycji konferencji był także Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. 

Małe_Signal_Tetiana Bulavinets_lwów

Uczestniczki SPSympo-2023 z Politechniki Lwowskiej. Fot. Tetiana Bulavinets.

Współorganizowanie konferencji przez różne instytucje naukowe jest działaniem integrującym ośrodki akademickie w Polsce zajmujące się przetwarzaniem sygnałów elektronicznych.

Celem konferencji jest umożliwienie młodym pracownikom nauki, doktorantom i studentom wymiany poglądów i doświadczeń poprzez spotkanie specjalistów z dziedziny przetwarzania sygnałów z różnych krajów. Ta tematyka jest niezwykle ważna w perspektywie dynamicznego rozwoju technologicznego.. 

Podczas konferencji poruszone zostały zagadnienia dotyczące bieżących technik przetwarzania sygnałów elektronicznych i ich implementacji, tj. akwizycja, przetwarzanie, transmisja i analiza sygnału/dźwięku/obrazu w szerokim zakresie możliwych zastosowań, które obejmują systemy teledetekcji, Intenet of Things, telemedycynę, diagnostykę medyczną, leczenie i rehabilitację, robotykę, interakcję systemową, monitoring środowiska, technologie kosmiczne (w sumie ponad 20 grup tematycznych). Ponadto w ramach konferencji zostały zorganizowane dodatkowe sesje specjalne, podczas których wykłady poprowadzili wybitni specjaliści z kraju i z zagranicy.

Projekt bez nazwy (3)

Uczestniczki SPSympo-2023 z Politechniki Kijowskiej. Fot. Materiały organizatorów.

SPSympo-2023 odbywało się równolegle z LXIX Otwartym Seminarium Akustycznym (OSA), organizowanym pod patronatem Komitetu Akustyki PAN oraz Polskiego Towarzystwa Akustycznego. SPSympo-2023 zakłada publikację materiałów konferencyjnych online, a także w indeksowanej bazie danych IEEEXplore. Ponadto wybrani autorzy najlepszych prac otrzymają zaproszenie do publikacji w indeksowanych międzynarodowych czasopismach. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna.