Udział uczennic z XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie w ENHANCE Future Lab na Politechnice w Berlinie

W dniach 2-6 maja 2023 roku, na Politechnice w Berlinie, grupa młodzieży w wieku 15-18 lat z Polski, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii i Niemiec, brała udział w projekcie ENHANCE Future Lab. Miał on na celu stworzenie wizji uniwersytetu przyszłości w oczach młodzieży szkół średnich. W międzynarodowym zespole pod kierunkiem trenerów prowadzono dyskusje o aktualnym stanie i przyszłości szkolnictwa wyższego. Zidentyfikowano aktualne wyzwania związane ze szkolnictwem wyższym i systemami edukacji w różnych krajach. Polskę reprezentowały 3 uczennice z XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie.

Uczestniczki ENHANCE Future Lab z Warszawy. Fot. Piotr Szczepański.

Uczestnicy zidentyfikowali wiele problemów, które utrudniają efektywną naukę i rozwój kompetencji studentów: zbyt duża liczba zajęć i egzaminów,  brak indywidualnego podejścia do studentów, zbyt mało zajęć o profilu praktycznym, niewielki nacisk na zdobywanie przez studentów praktycznych umiejętności.

Wszyscy uczestnicy projektu zgodzili się, że obecny model edukacji na uczelniach wymaga zmian. Uniwersytet przyszłości powinno wyróżniać bardziej elastyczne podejście do nauczania, większa swoboda wyboru zajęć i kierunków studiów oraz indywidualizacja ścieżek kształcenia. Ich zdaniem uczelnia powinna skupić się bardziej na praktycznych umiejętnościach niż na przekazywaniu wiedzy teoretycznej. Uczestnicy zwrócili również uwagę na konieczność inwestycji w infrastrukturę techniczną oraz dostęp do najnowszych technologii, bez których nie jest możliwa edukacja przyszłości. Młodzież przedstawiła wiele własnych pomysłów, dostrzegając m,in. konieczność stałego rozwoju kompetencji dydaktycznych kadry akademickiej.

Podczas projektu uczniowie zwiedzili Berlin. Zobaczyli wiele miejsc kojarzonych z tym miastem takich jak Reichstag, East Side Gallery, Brama Brandenburska czy Muzeum Futurium. Dużą wartością projektu było poznanie koleżanek i kolegów z różnych krajów europejskich.

Zobacz film podsumowujący warszaty: https://www.youtube.com/watch?v=CgpU90vHUfo