Wizyta przedstawicieli Embuild Vlaanderen w PW

14 listopada 2022 r. Politechnikę Warszawską odwiedzili przedstawiciele Embuild Vlaanderen - belgijskiej organizacji zrzeszającej pracodawców sektora budowlanego. Celem wizyty licznej delegacji składającej się z władz Embuild Vlaanderen i przedstawicieli największych firm budowlanych oraz przedstawicielki Ambasady Belgii w Polsce było zapoznanie się z Polskim sektorem budowlanym. Goście byli szczególnie zainteresowani zagadnieniami zrównoważonego rozwoju oraz recyklingu materiałów budowlanych.

20221114_154020

Fot.: Piotr Szczepański, CWM

Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Współpracy Międzynarodowej, reprezentowane przez dyrektora Grzegorza Robaka i Dominikę Frąk-Dudzińską. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz Wydziału Inżynierii Lądowej: Dziekan prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz, Prodziekan ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju dr hab. inż. Jan Król, prof. uczelni i Prodziekan ds. Ogólnych i Nauki prof. dr hab. inż. Artur Zbiciak. W spotkaniu wzięli również udział dr inż. Maja Kępniak i dr inż. Tomasz Piotrowski z Instytutu Inżynierii Budowlanej zajmujący się w pracy naukowej i zawodowej zagadnieniami digitalizacji i recyklingu w budownictwie.

Profesor Jan Król zaprezentował Wydział Inżynierii Lądowej, przedstawił profil badawczy i szeroką współpracę Wydziału z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Podkreślił, że Wydział Inżynierii Lądowej na przestrzeni ostatnich 5 lat zrealizował blisko 30 projektów badawczo-rozwojowych, głównie we współpracy z partnerami przemysłowymi. Podczas spotkania zostały omówione istotne zagadnienia współczesnego budownictwa z punktu widzenia postępującej informatyzacji w sektorze budowlanym oraz wyzwań klimatycznych wynikających ze strategii Europejskiego Zielonego Ładu i celu „Fit for 55”.

W przebiegu spotkania dr Tomasz Piotrowski przedstawił diagnozę sektora budowlanego pod względem wdrażania w Polsce cyfryzacji procedur procesu budowlanego. Podczas dyskusji poruszono zagadnienia prawne i systemowe oraz obowiązujący w Polsce system uprawnień zawodowych. Dr Piotrowski omówił również podejmowane w Polsce działania na rzecz wdrażania metod BIM tj. Building Information Modelling przy projektowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

Profesor Andrzej Garbacz poprowadził dyskusję i omówił zagadnienia budownictwa zrównoważonego oraz nowe spojrzenie na konieczność redukcji gazów cieplarnianych w aspekcie wyzwań współczesnego budownictwa. Poruszył również kwestię normalizacji procedur wydawania europejskich deklaracji środowiskowych dla materiałów budowlanych podkreślając, że na świecie wydano już 80 tys. takich deklaracji i wciąż pozostało wiele do zrobienia w zakresie współczesnej inżynierii materiałów budowlanych, gdzie Wydział ma znaczące osiągnięcia.

Dr Maja Kępniak oraz prof. Jan Król przedstawili skalę wtórnego wykorzystania materiałów w sektorze budowlanych, zarówno budownictwa ogólnego jak i w infrastrukturze transportowej. Dr Kępniak podkreśliła, że obecnie największy udział w rynku materiałów budowlanych z recyklingu mają materiały kruszone pochodzące z rozbiórki obiektów budowlanych oraz że tendencja jest wzrostowa. Profesor Król na przykładzie rozwoju sieci drogowej w Polsce, która dokonała się w ostatnich 20 latach, zarysował przyszłe wyzwania związane z utrzymanie sieci drogowej oraz podkreślił rolę recyklingu nawierzchni asfaltowych. Podkreślił, że między innymi dzięki pracom badawczym realizowanym na Politechnice Warszawskiej, ponad 75% firm budowlano-drogowych w Polsce wykorzystuje w swojej działalności materiały z recyklingu.