Wizyta studyjna pracowników PW na Politechnice w Akwizgranie

W dn. 20-22 września 2023 r. na Politechnice w Akwizgranie odbyło się spotkanie grupy roboczej w ramach projektu ENHANCERIA oraz wizyta studyjna w ramach konsorcjum ENHANCE w pracowniach Living Labs Incubator, w której wzięło udział 5 pracowników Politechniki Warszawskiej.

20230921_173651~2

Uczestnicy spotkania grupy roboczej w ramach projektu ENHANCERIA. Fot. RWTH Aachen.

W spotkaniach grupy roboczej i wizycie studyjnej wzięli udział dr hab. inż. arch. Krzysztof Koszewski, Dziekan Wydziału Architektury, dr Bartłomiej Skowron, Adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych, dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. Uczelni i dr inż. Agnieszka Wendland z Zakładu Kartografii na Wydziale Geodezji i Kartografii oraz mgr Anna Smulska z Centrum Współpracy Międzynarodowej.

20-22.09.2023 Aachen

Delegacja z PW na Politechnice w Akwizgranie. Stoją od lewej: Barłomiej Skowron, Krzysztof Koszewski, Anna Smulska, Agnieszka Wendland, Robert Olszewski. Fot. RWTH Aachen.

Celem pierwszego spotkania było omówienie różnych aspektów dydaktycznych oraz badawczych przyszłej współpracy w obszarze smart sustainable cities and communities, w szczególności w zakresie tworzenia nowych programów studiów oraz pozyskania środków finansowych na ich realizację.

W dwóch kolejnych dniach pracownicy PW zwiedzili m.in. pierwszy niemiecki Fab Lab, założony w 2009 r. przez prof. Jana Borchersa w Katedrze Informatyki RWTH oraz przestrzeń testową Reallabor Theaterplatz, której celem było zainicjowanie dialogu z lokalnymi mieszkańcami na temat przyszłego projektu Placu Teatralnego w Akwizgranie. Uczestnicy spotkania mieli także okazję do zapoznania się ze strategią doskonałości Politechniki w Akwizgranie oraz działającym w jej ramach Human Technology Center, którego rzecznikiem jest prof. Stefan Böschen.