Wizyta szefowych centrów języków obcych TU Berlin i RWTH Aachen w SJO i CWM PW

W dn. 19-21 kwietnia 2023 r. Studium Języków Obcych i Centrum Współpracy Międzynarodowej odwiedziły dr Petra Pointner, dyrektor Centrum Językowego Politechniki w Akwizgranie (RWTH Aachen) i dr Almut Schön, dyrektor Centrum Języków Nowożytnych Politechniki w Berlinie. Obie niemieckie politechniki są uczelniami partnerskimi PW w konsorcjum ENHANCE. Wizytę zorganizowało Studium Języków Obcych we współpracy z Centrum Współpracy Międzynarodowej PW.

3

Od lewej siedzą: Lucyna Skwarko, Grzegorz Robak, Piotr Czarnecki, Dorota Chromińska, Almut Schön, Petra Pointner, Anna Król, Ewelina Janas. fot. Piotr Szczepański (CWM).

Głównym celem wizyty było omówienie wyzwań związanych z nauczaniem języków obcych na uczelniach i przedyskutowanie formatów przyszłej współpracy z wykorzystaniem sprawdzonego modelu tandemów językowych. Liderem projektu “Tandemy językowe” w konsorcjum ENHANCE jest Politechnika Warszawska.

19 kwietnia dr Petra Pointner i dr Almut Schön spotkały się z zespołem SJO: Dyrektorem SJO Lucyną Skwarko, Zastępcą Dyrektora ds. Języka Angielskiego Anną Król, Zastępcą dyrektora ds. pozostałych języków Piotrem Czarneckim, koordynatorką współpracy międzynarodowej SJO Dorotą Chromińską oraz Eweliną Janas, nauczycielką akademicką zaangażowaną w projekty realizowane z Politechniką w Berlinie i Politechniką w Akwizgranie. W spotkaniu wziął udział Grzegorz Robak, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PW.

W czwartek obie Panie Dyrektor uczestniczyły w zajęciach językowych znajdujących się w ofercie Politechniki Warszawskiej. W piątek spotkały się z nauczycielami języka niemieckiego na PW oraz z Grzegorzem Robakiem, Dyrektorem CWM, żeby porozmawiać o dalszej współpracy w ramach konsorcjum ENHANCE. Cykl spotkań zakończyło podsumowanie wizyty, które odbyło się w Studium Języków Obcych PW.

Zdaniem Dyrektor Almut Schön: It was extremely inspiring to experience the international atmosphere, the modern language methodologies at WUT and the well-known Polish hospitality. Dyrektor Petra Pointner podsumowała swoje wrażenia następująco: I was deeply impressed by the open-mindedness and great commitment of the academic staff and greatly benefited from the many discussions about the opportunities and challenges that both our universities are facing.