Udział nauczycieli z Ukrainy w warsztatach "New Methods of Teaching in Practice" na PW
W dn. 15-19.05.2023 r. na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW odbyły się warsztaty "New methods of teaching in practice". Dzięki dofinansowaniu NAWA wzięło w nich udział 5 nauczycieli akademickich z Ukrainy (Politechnika Kijowska i Politechnika Lwowska). Wniosek o dofinansowanie złożyło Centrum Współpracy Międzynarodowej w ramach programu “Solidarni z Ukrainą“ - Uniwersytety Europejskie.
Grupa nauczycieli z Politechniki Kijowskiej i Politechniki Lwowskiej podczas warsztatów. Fot. Piotr Szczepański.
Warsztaty oraz wizyta studyjna na PW dotyczyły innowacyjnych metod nauczania, w szczególności: problem-based learning, design thinking i double diamond. W ramach zajęć praktycznych uczestnicy wizyty studyjnej wzięli również udział w inauguracji warsztatów “Smart Sustainable Cities & Communities – Phantom Menace or New Hope?”, następnie zapoznali się z projektami realizowanymi tam przez międzynarodowe zespoły studenckie oraz wzięli udział w sesji końcowej (testowanie, mentoring) i wystawie.
Grupa nauczycieli z Ukrainy przygląda się pracy studentów warsztatów “Smart Sustainable Cities & Communities”. Fot. Piotr Szczepański.
W ramach warsztatów "New methods of teaching in practice" uczestnicy zapoznali się z przykładami wykorzystania innowacyjnych metod nauczania w przedmiotach prowadzonych na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz z doświadczeniami pracowników PW w tym zakresie.
Warsztaty dotyczące Design Thinking przeprowadzone zostały wspólnie z pracownikami firmy IBM Polska. Jako studium przypadku dla tych warsztatów wybrano kwestie związane z odbudową Ukrainy po trwającej właśnie wojnie.
Uzupełnieniem warsztatów była wizyta w Muzeum Warszawy (na wystawach “Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” i "Biuro Odbudowy Ukrainy"). Z uczestnikami wizyty studyjnej podzieliliśmy się też doświadczeniami z udziału PW w programie Mistrzowie Dydaktyki.