Wizyta przedstawicieli firmy Electrolux w PW

W dniach 22 – 23 czerwca 2015 r. Politechnikę Warszawską odwiedziła delegacja Global Technology Centre szwedzkiej firmy Electrolux – światowego potentata w produkcji sprzętów gospodarstwa domowego, również o zastosowaniach profesjonalnych.

Firma co roku sprzedaje powyżej 40 milionów produktów (pralki, kuchenki, zmywarki, lodówki i odkurzacze) klientom z całego świata. Global Technology Centre jest, usytuowaną we Włoszech,  jednostką badawczo-rozwojową, odpowiedzialną za współpracę koncernu Electrolux z uniwersytetami i akademickimi instytutami naukowo-badawczymi. Firma poszukuje nowych rozwiązań pojawiających się problemów przy produkcji i korzystaniu z jej sprzętów, jak również wdraża nowe technologie w zakresie zrównoważonego rozwoju, oszczędności energii i rozwiązań proekologicznych. Podczas spotkania z przedstawicielami wydziałów Politechniki Warszawskiej omówiono najważniejsze obszary zainteresowania firmy Electrolux oraz ich rozwiązania proponowane przez poszczególne zespoły badawcze:

• nowatorskie powierzchnie do urządzeń wysokotemperaturowych,
  • rozwiązania technologiczne dotyczące obniżenia emisji dwutlenku węgla – przetwarzanie materiałów wtórnych, bioplastiki, itd.,
  • proekologiczne sposoby oczyszczania wody i powietrza w zastosowaniach gospodarstw domowych,
  • systemy informatyczne i sztuczna inteligencja w zastosowaniach sprzętów gospodarstwa domowego,

Omówiono również możliwości współpracy w zakresie wspólnego udziału w europejskich programach naukowo-badawczych Horizon 2020, oraz współpracy laboratoriów badawczych firmy Electrolux i Politechniki Warszawskiej.